Wsparcie studentów już na starcie – własny biznes młodych

juan-ramos-97385-unsplash

Koniec studiów  wiąże się z koniecznością stawiania pierwszych, poważnych kroków na rynku pracy. Wielu studentów marzy o założeniu swojej działalności, jednak pomysły tego typu są nieraz przekładane na później, żeby następnie odeszły z czasem całkiem w niepamięć.

 

Inicjatywą, której ideą jest wsparcie młodych przedsiębiorców jest jeden z programów rządu, “Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, pomagający sfinalizować dany biznes. Jego największą zaletą jest niskie oprocentowanie. Ponadto, pożyczka może być spłacana przez okres siedmiu lat. Dodatkową korzyścią dla młodego przedsiębiorcy jest także możliwość opóźnienia pierwszej spłaty nawet do roku. Dzięki temu firma ma czas się rozwinąć, generując w tym okresie zyski umożliwiające późniejszą spłatę pożyczki. Środki tej formy wsparcia przyznawane są z Bankowego Gospodarstwa Krajowego oraz z Funduszu Pracy. Program jest kierowany do studentów ostatniego roku studiów wyższych, a także ich absolwentów. Ci natomiast mogą ubiegać się o otrzymanie środków w ramach tego programu do czterech lat od ukończenia studiów wyższych. Istotne jest również, by byli wówczas zarejestrowani jako bezrobotni. W celu podjęcia działania w ramach programu pożyczkowego, należy zgłosić się jedynie do  pośrednika finansowego, który działa na danym obszarze i wypełnić wniosek. W przypadku trudności związanych z formularzem, można umówić się na konsultację z doradcą, którego zadaniem będzie wówczas dopilnowanie, czy owy wniosek został wypełniony poprawnie.

 

Program pożyczek projektu “Wsparcie w starcie” oferuje  pomoc nie tylko dla tych, którzy dopiero myślą o założeniu swojego biznesu, ale również dla tych którzy ten etap mają już za sobą. W przypadku rozwoju firmy czy zapotrzebowania na dodatkowy personel,  możliwe jest zaczerpnięcie pożyczki, z której środki zostaną przeznaczone wówczas na zatrudnienie nowego pracownika, stworzenia miejsca pracy a także wyposażenia danego stanowiska w niezbędne sprzęty. Dodatkowo, program oferuje także szereg bezpłatnych szkoleń i doradztwa z zakresu, który zostanie najbardziej przydatny pod kątem działalności w danym obszarze.

 

Należy pamiętać, że założenie własnej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, zwłaszcza posiadając zobowiązania finansowe. Warto wstępnie oszacować, czy dany biznes będzie w perspektywie czasu opłacalny, czy jest to pomysł innowacyjny na rynku oraz czy  posiada się predyspozycje do działań w tym kierunku. Prowadzenie działalności gospodarczej to również determinacja, samodyscyplina i stałe podnoszenie kompetencji, zarówno swoich jak i pracowników. Oznacza to, że już od początku stawiania pierwszych kroków w byciu przedsiębiorcą należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój. To on może się okazać ostatecznie gwarantem sukcesu.

 

W.K.