Własny biznes od kulis – z czym wiąże się prowadzenie firmy?

rawpixel-558597-unsplash

 

Wiele osób stawiając pierwsze kroki na rynku pracy marzy o byciu swoim własnym szefem. Dzieje się tak również w przypadku osób, które pracują od lat i odczuwają frustrację spowodowaną poczuciem braku wolności i niezależności.

 

Ze stanowiskiem szefa kojarzone są wielkie pieniądze, jako że reprezentanci tego miana w powszechnym założeniu zarabiają najwięcej. Brzmi wspaniale, jednak nie tyle założenie własnej firmy, co jej prowadzenie wiąże się z wieloma aspektami, znajdującymi się pod skrzydłem ogromnej odpowiedzialności. Dotyczy ona zarówno odniesienia do samego siebie, swoich bliskich, pracowników, a także pośrednim kierunku w przypadku ich rodzin. Oprócz prawidłowego działania w celu dobra swojego i pracowników liczy się również ogromne zaangażowanie. Takie stanowisko nie będzie odpowiednie dla osób, którymi kieruje tak zwany “słomiany zapał”. Oznacza to, że żeby firma się rozwijała, należy zwracać szczególną uwagę na kwestie związane z determinacją, samodyscypliną oraz na nieustannym i skutecznym podnoszeniu kompetencji zarówno własnych czy swoich pracowników. Dbanie o rozwój umożliwia szeroka oferta szkoleń, proponująca zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w wielu dziedzinach. Kolejnym niezmiernie istotnym elementem jest znajomość branży oraz rozeznanie rynkowe. Należy unikać rozpoczęcia działalności w dziedzinie, o której nie posiada się wystarczającej wiedzy. W przeciwnym razie takie braki mogą grozić szybkiej kapitulacji firmy. Podobnie w przypadku samego rynku jak i konkurencji, których rozeznanie potrafi przygotować do właściwego funkcjonowania w tym obszarze, pozwoli tworzyć odpowiednio dostosowane do sytuacji strategie. a także ułatwi oszacowanie prawdopodobnej wartości zysku czy gwarancji sukcesu. O nim decyduje również  wizerunek firmy, dlatego warto postawić na jego budowę. Obranie odpowiedniej strategii z zakresu PR pozwoli na pozytywny odbiór wśród konsumentów zarówno dóbr jak i usług. W tworzeniu firmy warto zadbać o odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach. Ten aspekt odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu działalności, zatem im lepszy dobór wykwalifikowanej kadry pracowników, tym większe prawdopodobieństwo sukcesywnie prowadzonych działań. Nie należy jedynie oczekiwać wsparcia ze strony zatrudnionego personelu. Dobry szef potrafi motywować do działania a także winien pełnić rolę przewodnika, który pomaga osiągnąć wyznaczone cele. Dobry szef jest liderem, który prowadzi swoich podopiecznych w drodze do odniesienia sukcesu.

 

Prowadzenie biznesu posiada zarówno zalety jak i wady. Do tych pierwszych należy wspomniany wcześniej aspekt pracy dla siebie, co oznacza tworzenie podłoża, które będzie generować zyski. Pełnienie roli o największej randze w firmie wiąże się  również z satysfakcją spowodowaną realizacją celów a także poczuciem niezależności i wolności. Kolejną zaletą jest dowolność w godzinach pracy, czy w przypadku urlopów. Jednak taka elastyczność i brak limitów czasowych w pracy może być zgubne, dlatego istotny jest tu rozsądek i zachowanie umiaru. Dowolność przejawia się również w miejscu pracy, doborze personelu, a co najważniejsze, prowadzenie firmy może być ściśle powiązane z hobby, co stanowi idealne połączenie – pracy i pasji.

 

Należy jednak pamiętać, że z pełnieniem funkcji szefa wiążą się także mniej przyjemne aspekty. Prowadzenie swojego własnego biznesu wpisuje się ryzyko niepowodzenia, za które jest się odpowiedzialnym, ewentualnym brakiem najniższej granicy zarobków (w  przypadku niskich przychodów stałe koszty trzeba pokryć z innych źródeł), mnóstwa formalności i biurokracji, opłaty za składki ZUS, częste nadgodziny, brak płatnego urlopu, odkładanie na emeryturę we własnym zakresie, a także częsty stres.

Przed założeniem własnej firmy warto przeanalizować każdy z wyżej wymienionych aspektów. Taki bilans pozwoli przekalkulować początkującym przedsiębiorcom czy decyzja, którą podejmują jest słuszna.

 

W.K.